Փետրվարի 23-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, փոխնախագահ Ալեքսանդր Արզումանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Թեւան Պողոսյանը, Կարեն Բեքարյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Արտաշես Գեղամյանը ընդունել են Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանին:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առիթով՝ խորհրդարանականները վստահություն են հայտնել, որ նա կնպաստի երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Զրույցի ընթացքում պատգամավորները հետաքրքրվել են դեսպանի առաջիկա գործունեությամբ՝ առանձնացնելով տնտեսական, քաղաքական, հումանիտար-մշակութային ոլորտներում առկա համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Դեսպանը ներկայացրել է երկու երկրների միջեւ փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված ծրագրերը: Սերգեյ Մանասարյանը համաձայնել է, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման մեծ ներուժ կա եւ հավաստիացրել է, որ կանի առավելագույնը՝ նպաստելու հայ-չինական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը: Նա նշել է, որ կա արդեն իրականացված աշխատանք եւ համագործակցություն խորհրդարանական հանձնաժողովների եւ բարեկամական խմբերի միջեւ:
Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը պատրաստ է մշտապես աջակցել ՀՀ դեսպանությանն առաջիկա բոլոր նախաձեռնություններում: Նա նաեւ ընդգծել է, որ խորհրդարանական քաղաքական ուժերը կարեւորում են հայ-չինական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը բոլոր հնարավոր ոլորտներում:

23 февраля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян, заместитель председателя А.Арзуманян, члены комиссии К.Бекарян, А.Гегамян,   Т.Погосян и В.Энфиаджян приняли Чрезвычайного и Полномочного посла РА в КНР С.Манасаряна.
Поздравив посла с назначением, парламентарии выразили уверенность, что он будет содействовать дальнейшему развитию отношений двух стран. В ходе беседы депутаты поинтересовались предстоящей деятельностью посла, отметив необходимость развития существующего сотрудничества в экономической, политической, гуманитарно-культурной сферах.
Посол представил программы развития сотрудничества между двумя странами. Г-н Манасарян согласился с тем, что между Арменией и Китаем налицо большой потенциал для углубления сотрудничества в различных областях, и заверил, что сделает максимальное для содействия развитию армяно-китайских парламентских отношений. Он отметил, что налажены работа и сотрудничество между парламентскими комиссиями и группами дружбы.
А.Закарян отметил, что Постоянная комиссия НС по внешним связям всегда готова поддерживать все инициативы посольства РА. Он также подчеркнул, что парламентские политические силы осознают важность постоянного развития армяно-китайских отношений во всех возможных сферах.